LEPŠÍ BÝT V PEKLE ŠÉFEM, NEŽ V NEBI BLBCEM......SIMSALABIM!


Jo a pozn. Reklamy na svůj blog laskavě pište sem a nikam jinam...!

Finsko

Mája ve finštině

16. května 2008 v 13:24 | Marfy
To je moooc :D

Ať žije Suomi

7. dubna 2008 v 15:34 | Marfy
Velmi poučné :)

Základy z finštiny

17. ledna 2008 v 21:11 | Marfy
Tak a je to tady. Naučíme se několik frází finštiny:
Hyvää huomenta! Dobré ráno!
Tervetuloa! Vítej/te!
Hyvää päivää! Dobrý den!
Näkemiin! Na shledanou!
Hyvää iltaa! Dobrý večer!
Moi! Hei! Ahoj!
Hyvää yötä! Dobrou noc!
Terve! Nazdar!
Ole hyvä! Prosím! ( tykání )

Finština

3. prosince 2007 v 16:09 | Marfy
Co by se dalo říct o finštině - je to poměrně složitý jazyk, který je docela podobný estonštině (finové a estonci se domluví, ale není to zcela jednoduché). Češtině je finština podobná akorát výslovností. Zajímavostí je, že se používá souhláska š a dlouhé samohlásky. Ve finštině se hodně skládá a vznikají tak hodně dlouhá slova. F. se nechala ispirovat švédštinou, němčinou, ruštinou a v poslední době taky angličtinou...
Tolik něco málo o finštině. Někdy příště sem hodim nějaká slovíčka a fráze :)

Eurovision 2007

10. května 2007 v 19:10 | Marfy
Moc jsem nevěděla, kam to zařadit, ale přeci jenom je to v Helsinkách :)
Dneska večer se ve Finských Helsinkách uskuteční další kolo mezinárodní písničkový soutěže Eurovision song contest. Letos Česko poprvé vysílá svého "zástupce".
V národním kole zvítězila z devíti kandidátů skupina Kabát se skladbou Malá dáma. Osobně si myslim že moc velkou šanci nemají, protože tam je 28 zemí, z toho 10 jich postupuje do finálového kola, které je v sobotu. Držim palce...

Finština na YLE

2. ledna 2007 v 17:01 | Marfy
Našla jsem takovou fakt dobrou stránku, kde jsou základní fráze finštiny (což je pro mě super). Je to překládaný do angličtiny, němčiny, francouzštiny, ruštiny a já nevim do čeho ještě (do češtiny ne-e), ale tim že to sou fakt základy, jsem to přeložila i JÁ, takže buďte v klidu :)

Vánoce ve Finsku

23. prosince 2006 v 18:29 | Marfy
Vánoce začínají v noci 23.prosince potom, co děti zalezou do postele. Dospělí zůstanou dlouho vzhůru, pijí kávu (a hromadu dalších povzbuzujících nápojů:-), připravují vánoční jídlo, zdobí místnosti a upravují všechno, aby se děti vzbudily do čistého a voňavého domu.

Děti vstanou před rozedněním (to není problém za polární noci:)), otevřou kalendáře jdou se dívat ne televizi. Na snídani se jí rýžový nákyp s cukrem, skořicí a studeným mlékem. V nákypu je mandle a kdo ji najde, bude mít štěstí a pravděpodobne se do roka ožení (případně vdá).

Zvířátka mají taky Vánoce, takže je třeba jim přichystat hostinu. Například se může ven pověsit svazek pšenice pro malé ptáčky. Během vaření dospělí usrkávají glögy s rozinkami a mandlemi. Děti jdou obvykle s tátou navštívit příbuzné a zapálit svíčky na hřbitově. Přirozeně se nesmí zapomenout na důležitou část finských Vánoc, saunu. Před večeří se ještě hrají společenské hry, hrají se koledy a všichni zpívají.

Večeře je samozřejmě nejdůležitější částí dne. Tradiční jídlo, které ale nikdo nemá rád je ryba lipeäkala (možná, že to je kapr ... nevím). Dále jsou k jídlu například obložené mísy, šunka s hořčicí, mrkev s brambory, kastrol lanttu (nevím, co to je), hrášek s brambory, rossoli (salát s červenými fazolemi), slaneček, houbový salát, domácí sýr a spousta dalšího jídla. Pije se pivo, víno a všechno možné. Po jídle se servíruje káva, kaffe bulla, perníčky (děti dělají perníkové chaloupky) a švestkový puding.

Po večeři příjde Joulu Pukki (Otec Vánoc nebo Santa, chcete-li) a rozdá dárky. Děti otevřou dárky a utíkají si hrát do pokoje a potom docela brzo usnou po tak náročném dni. Dospělí zůstanou vzhůru, pijí brandy, whisky, hrají (pokročilejší) společenské hry a kecají.

Další den (25.prosince) není ve Finsku zase tolik významný jako v jiných zemích. Některé rodiny chodí ráno do kostela. Tradičně na venkově vstávají brzy ráno a jedou do kostela na saních. V každém okně svítí dvě svíčky podle jedné staré finské písničky.
zdroj: finsko.blogspot.com
Já ty finy fakt MILUJU :-D

Základní info o Finsku

1. prosince 2006 v 20:03 | Marfy
FINSKO
Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů, přesněji 187 888 jezer a 179 584 ostrovů. Jezero Saimaa je čtvrté největší v Evropě. Finská krajina je převážně rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi s výškou 1328 m nad mořem. Nalézá se daleko na severu Finska. Kromě mnoha jezer krajině dominují rozsáhlé severské lesy, které zaujímají asi 68 % souše, a trocha obdělávané půdy. Převážná část ostrovů leží jihozápadě (souostroví Ålandy) a podél jižního pobřeží ve Finského zálivu. Finsko je jednou z mála zemí na světě, která se stále zvětšuje. Od konce poslední doby ledové se plocha země díky izostatickému zvedání každý rok zvětšuje o zhruba 7 km2.
Podnebí jižního Finska je severské mírné. V severním Finsku, obzvláště v Laponsku převažuje subarktické podnebí charakteristické studenými, někdy krutými zimami a relativně teplými léty.
Finská politika je založena na parlamentním systému, ačkoli prezident má také určité pravomoci. Většina exekutivní moci náleží vládě (Státní rada), kterou vede předseda vlády vybraný parlamentem. Státní rada je tvořená předsedou vlády, ministry jednotlivých ministerstev centrální vlády a také Kancléřem pro spravedlnost, který je nejvyšším ochráncem práv ve Finsku a dohlíží na zákonnost jednání veřejných činitelů a dodržování základních lidských práv.
Správní členění Finska do krajů.
legenda: 1 = Jižní Finsko
2 = Záp. Finsko
3 = Vých. Finsko
4 = Oulu
5 = Laponsko
6 = Ålandy

Hustý

1. prosince 2006 v 19:36 | Marfy
Znáte písničku Chytila jsem na pasece motýlka? Jo?
Zkuste si to poslechnout ve finštině od Villeho Vala:-DD
 
 

Reklama