LEPŠÍ BÝT V PEKLE ŠÉFEM, NEŽ V NEBI BLBCEM......SIMSALABIM!


Jo a pozn. Reklamy na svůj blog laskavě pište sem a nikam jinam...!

Duben 2008

Test logického myšlení

21. dubna 2008 v 15:26 | Marfy |  Testy
No prostě mazec
moje skóre je 10 a co vy? :D

Paramore

21. dubna 2008 v 15:26 | Marfy |  Mix
Misery bussiness

Crush crush crush


Rizoto

20. dubna 2008 v 20:11 Moje žblepty
Ten název sem si fakt nemohla odpustit :D......
Dneska sem se vrátila ze soustředění... Na to hned tak nezapomenu. Sice docela záhul ale stálo to za to :D těch 8 křesel :D 4 stoly :D a ta nástěnka :D
ne že bych neměla totálně zdevastovaný hlasivky a klouby a nohy a vlastně všechno ale hned bych se tam vrátila...
To video...asi znáte ale skoukněte to celý to stojí za to :D:D

Koroze

20. dubna 2008 v 19:47 Referáty
Koroze je samovolné, postupné rozrušení kovů či nekovových organických i anorganických materiálů (např. horniny či plasty) vlivem chemické nebo elektrochemické reakce s okolním prostředím. Může probíhat v atmosféře nebo jiných plynech, ve vodě a jiných kapalinách, zeminách a různých chemických látkách, které jsou s materiálem ve styku. Toto rozrušování se může projevovat rozdílně; od změny vzhledu až po úplný rozpad celistvosti.
Korozí se rozumí samovolné vzájemné působení mezi prostředím a materiálem, které má za následek znehodnocování materiálu.
Koroze je způsobena vlivem elektrochemickým. Hlavním činitelem koroze je kyslík, resp. hydroxydová skupina (OH), dále anionty vzniklé z kyselin (CO3, Cl, NO2, SO4 apod.) Vodíkové ionty kyselin se nahrazují ionty kovu, čímž vznikají soli.
Koroze dělíme:
1. Podle vnitřního mechanismu:
· Chemická koroze
· Elektrochemická koroze
2. Podle druhu korozního prostředí
· Atmosférická koroze
· Koroze v kapalinách
· Půdní koroze
3. Podle kombinace s vnějšími činiteli
  • koroze při mechanickém namáhání materiálů
  • koroze při únavě materiálu
  • vibrační koroze
  • koroze praskání
  • koroze nludnými proudy
4. Podle druhu korozního napadení
· Rovnoměrná koroze
· Nerovnoměrná koroze (skvrnitá, důlková, bodová, transkrystalická, mezikrystalická)

Vitamíny

20. dubna 2008 v 19:43 | Marfy |  Referáty
Vitaminy jsou esenciální látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy. V lidském organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí, tudíž hrají významnou úlohu při procesech vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a živým organismem.
Rozeznáváme 13 základních vitaminů. Až na některé drobné výjimky si je lidský organismus nedokáže sám vyrobit a musí je dostávat prostřednictvím stravy nebo umělým doplněním. Při nedostatku vitaminů dochází v organismu ke stavům, které označujeme jako hypovitaminóza. Hypovitaminóza může nastat i při některých onemocněních, kdy organismus není schopen vitaminy vstřebávat.

Funkce vitaminů v mladém lidském organismu:

Vitaminy jsou velice důležité pro správnou funkci a vývoj organismu, protože se podílejí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Jsou nezbytné pro udržení řady tělesných funkcí a výstavbu nových tkání a vývoji nervového a pohybového systému. V současné době je dokázáno, že vitaminy také mají nezastupitelnou roli v prevenci některých onemocnění, zpomalují degenerativní projevy stárnutí a jsou schopny posilovat a obnovovat imunitní reakce organismu.

Dělení vitaminů :

Podle svých chemicko-fyzikálních vlastností se vitaminy rozdělují do dvou skupin, na lipofilní (rozpustné v tucích) a hydrofilní (rozpustné ve vodě).
Mezi lipofilní vitaminy patří vitamin A (a provitamin A), vitamin D, E, K.
Mezi hydrofilní vitaminy řadíme vitamin C a skupinu vitaminů B-komlexu (vitamin B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina panthotenová, kyselina listová a biotin).

Pro lidský organismus je z hlediska tohoto dělení podstatné, že vitaminy rozpustné v tucích se ukládají v organismu a jejich zásoba vydrží několik týdnů až měsíců, zatímco vitaminy, rozpustné ve vodě, se až na výjimku (vitamin B12), v organismu neukládají do zásoby, jejich aktuální přebytek se vylučuje močí a musí být proto průběžně doplňovány.

Vitamin A ( retinol )
Zúčastňuje se na prevenci a léčbě rakovin. Je důležitý pro zdravý vzhled pokožky, pleti a očí. Je velmi důležitý pro činnost pohlavních žláz. Vitamín A se vyskytuje v živočišných zdrojích, nebo jako beta karoten.
Vitamin D ( kalciferol )
Je v běžných potravinách poměrně vzácný. Nejbohatším zdrojem je působení ultrafialových paprsků. Nedostatek vitaminu D se projevuje svalovou slabostí, ztuhlostí a také zvýšenou citlivostí k infekcím. U dětí se mohou vyskytovat nespecifické symptomy, např. roztěkanost, podrážděnost, nadměrná potivost a zmenšená chuť k jídlu. Z běžných poživatin je vitamin D obsažen v: tuňákovi, sardinkách, tresčích játrech, v tresce, makrele, lososu, žloutku, másle, mléce a mase.
Vitamin E ( tokoferol)
Používá se pro léčení některých nemocí a to zejména srdečního nebo svalového původu. Likviduje např. křeče v lýtkách ( spolu s hořčíkem. Vitamín E se vyskytuje ve všech listových zeleninách, v rostlinných olejích. Nejlepšími zdroji jsou: kukuřice, vejce, chléb, máslo, sýry, hrách, fazole a špenát.
Vitamin K
Je důležitý pro správnou srážlivost krve. Vyskytuje se v zeleném ovoci a zelenině. Větší množství se vyskytuje ve špenátu, rajčatech, nebo v sojovém oleji, brokolici, kapustě, hlávkovém salátu, soji, hovězích játrech, zeleném čaji, vaječných žloutcích, ovsu, pšenici, chřestu, másle a v sýrech.
Vitamin B 1 ( thiamin )
Působí příznivě na nervový systém i proti únavě. Nejlepším zdrojem thiaminu je pivovarské droždí, brambory, fazole, obiloviny. Dále se vyskytuje ve vepřovém mase, lískových a vlašských ořeších, drůbeži a rybách.
Vitamin B 2 ( riboflavin )
Pomáhá spalovat cukry. Zdroji vitamínu B2 jsou: pivovarské a pekařské droždí, mléko, vejce, kakao, tvaroh, vepřové, hovězí a telecí maso, ořechy, brambory, ryby.
Vitamin B 3 ( niacin )
Bez něj v podstatě nemůže vůbec pracovat mozek. Zdroji niacinu jsou opět pivní droždí, játra, tuňák, krocan, semena slunečnice, fazole a hrachu.
Vitamin B 6 ( pyridoxin )
Je součástí enzymů a je důležitý při metabolismu tuků a bílkovin. Vitamin B6 podporuje imunitní systém organismu
Tak jako u ostatních vitamínů skupiny B, je důležitým zdrojem pyridoxinu droždí, brambory, fazole, vepřové maso, vejce, banán, zelí, mrkev, ořechy, kuřata a ryby.
Vitamin B 12 ( kobalamin )
Hraje důležitou roli pro správné fungování nervové soustavy, je užíván jako lék proti anemii. Vysoký obsah vitaminu B 12 mají játra, ledviny, droždí, kefír a acidofilní mléko.
Vitamin C
Nejzákladnější vitamin, chemický název kyselina askorbová, který pokrývá asi 3/4 celé naší potřeby vitaminů. Je velice důležitý pro správnou funkci imunitního systému, podporuje odolnost organismu proti infekcím. Nejvýznamnějším zdrojem vitamínu C jsou u nás šípky, nať petržele, černý rybíz, jahody, křen, zelí, paprika, pomeranč, citrón.
Kyselina pantotenová
Napomáhá při růstu vlasů, léčí některé alergie. Má význam při tvorbě protilátek a účastní se imunitních procesů. Velký význam má pro kosmetický průmysl, kde se používá ve formě panthenolu. Je obsažena v mase, zelenině nebo v semenech.
Kyselina listová
Podílí se na všech růstových a vývojových procesech v organismu. Kyselina listová je také důležitá pro správný vývoj a optimální funkci nervového systému. Nejbohatším zdrojem jsou játra, tmavě zelená listová zelenina, fazole a obiloviny.
Biotin - vitamin H
Biotin je nutný pro dobrý stav pokožky a je nezbytný pro správný vývoj a funkci organismu. Nejbohatšími zdroji jsou droždí, játra a ledviny, mezi další běžné zdroje patří vaječný žloutek, soja, ořechy, cereálie.

Lidské oko

20. dubna 2008 v 19:42 | Marfy |  Referáty
Na biologii nebo fyziku ;-)
Zrakem přijímáme zhruba ¾ vjemů z okolí, dokáže rozlišit desítky milionů barev.Odborný název oboru, který se zabývá očním lékařstvím se nazývá oftalmologie. Prošla největším rozvojem v 50. letech.
Nejmenší vzdálenost, v níž ještě člověk zřetelně vidí, je u dětí asi 100 mm a u dospělých přibližně 200 mm od oka. Tzv. správná vzdálenost pro čtení, psaní a pozorování drobných předmětů je asi 250 mm. Soustavným pozorováním předmětů z bližší vzdálenosti se oko může poškodit.
Anatomie oka
Vrstvy:
ž
Bělima
Pevný obal oka, složený převážně z kolagenu, upínají se na ni okohybné svaly
ž Cévnatka
zásobuje oční kouli, je na ní zavěšeno řasnaté tělísko, které drží čočku. Řasnaté tělísko se stahuje a vytahuje a čočka zaostřuje (akomodace - přizpůsobení ohniskové vzdálenosti)
ž Sítnice
světločinné buňky, díky kterým vidíme - tyčinky (obrysy, tvary), čípky (barvy)
3 druhy čípků: červené (reagují na červeno-žlutou barvu), zelené (žluto-zelená barva), modré (modro-fialová barva)
Součástí je žlutá skvrna (fovea centralis) - nejostřejší vidění
Duhovka - působí jako clona. Uprostřed je malý otvor, který se nazývá zornička. Čím více světla dopadá na zorničku, tím je menší. Průměr zornice se může měnit od 2 mm (silné osvětlení) do 8 mm (slabé osvětlení).
Rohovka - průhledná přední stěna oka
Čočka - promítá obraz na sítnici. Průměrná mohutnost čočky je 22 dioptrií. Zkalení čočky se jmenuje šedý zákal.
Sklivec - oční rosolovitá hmota, vyplňuje velkou část oka.
Oční (zrakový) nerv - převádí obraz z oka do mozku
V místě, kde z oka vystupuje oční nerv je tzv. slepá skvrna. V tomto místě nejsou žádné tyčinky ani čípky. O existenci slepé skvrny se přesvědčíme následujícím testem: Na papír nakreslete tužkou dva malé tmavé kroužky vzdálené 10 cm od sebe. Zakryjte si levé oko dlaní a pravým okem sledujte pouze levý kroužek. Papír přitom posunujte do různé vzdálenosti od oka. Ve vzdálenosti kolem 30 cm náhle pravý kroužek zmizí. Při pozorování jednoho ze dvou bodů z určité vzdálenosti dopadne světlo z druhého bodu do místa na sítnici, kde vychází oční nerv a kde tedy nejsou světločivné buňky.
Oční vady a choroby
Dalekozrakost
Oko si vytváří obraz blízkých předmětů až za sítnicí. Dalekozrací lidé proto při čtení bez brýlí umísťují text co nejdále od oka. Dalekozraké oko má buď čočku s malou lámavostí, nebo je oční koule příliš krátká. Ve stáří se i původně zdravé oko stává dalekozrakým. Oční svaly ochabnou a ztrácejí schopnost dostatečně zakřivit oční čočku. Dalekozrakost se odstraňuje vhodnou spojkou, která zajistí, aby se paprsky z blízkých předmětů sbíhaly přesně na sítnici a vytvořily na ní ostrý obraz.
Krátkozrakost
Oko si obraz vzdálených předmětů vytvoří už před sítnicí. Blízké předměty se zobrazují na sítnici ostře, proto mohou krátkozrací lidé běžně číst a psát i bez brýlí. Krátkozraké oko má buď čočku s velkou lámavostí, nebo je oční koule příliš dlouhá. Krátkozrakost se odstraňuje vhodnou rozptylkou, která rozšíří svazek paprsků tak, aby se sbíhaly na sítnici a vytvořily na ní ostrý obraz vzdálených předmětů.
Astigmatismus - jedná se o jednu z nejběžnějších očních vad, je způsobena nepravidelností čočky a odstraňuje se cylindrickými čočkami
Barevná vada - paprsky různých barev se nesbíhají všechny v jednom bodě
Otvorová vada - projevuje se zejména při pozorování jasně svítících bodů: jasná plocha se zdá větší než stejná plocha méně osvětlená
Barvoslepost - porucha vnímání barev, nelze ji léčit, ale většinou nezpůsobuje vážnější problémy
Zelený zákal - bolestivý tlak očního moku vede k neostrému vidění, při operačním léčení se dnes
používá laser
Šedý zákal - čočka se zakalí a člověk vidí, jako by se díval přes pomalu zamrzající okno
nemoc se dnes léčí nahrazením poškozené čočky tenkou umělou čočkou

Ze soudní síně

17. dubna 2008 v 20:41 Srandičky
...aneb citáty právniček... To je jak u nás doma
1. "Je to pravda, pane doktore, že pokud někdo zemře ve spánku, neví o tom až do rána?"
2. "Váš nejmladší syn, ten dvacetiletý, kolik je mu let?"
3. "Byl jste přítomen, když byl pořízen váš snímek?"
4. "Byl jste sám, či o samotě?"
5. "Byl jste to vy, nebo váš mladší bratr, kdo byl zabit ve válce?"
6. "Zabil vás?"
7. "Jak daleko od sebe byla vozidla v okamžiku nárazu?"
8. "Chápu to tak, že jste tam zůstal až do svého odchodu?"
9. "Kolikrát jste spáchal sebevraždu?"
10. Otázka: "Takže datum početí vašeho dítěte bylo pátého srpna?"
Odpověď: "Ano."
Otázka: "A co jste v tu dobu dělala?"
11. Otázka: "Takže ona měla tři děti?"

Odpověď: "Ano"

Otázka: "Kolik mezi nimi bylo chlapců?"
Odpověď: "Žádný."

Otázka: "Byla mezi nimi nějaká děvčata?"

12. Otázka: "Takže ty schody vedly dolu do sklepa?"

Odpověď: "Ano"

Otázka: "A ty schody vedly také nahoru?"
13. Otázka: "Vy jste podnikl poměrně dalekou svatební cestu, že?"
Odpověď: "Ano, jel jsem do Ameriky, paní soudkyně."
Otázka: "A vzal jste s sebou svou novou ženu?"
14. Otázka: "Jak bylo ukončeno vaše první manželství?"
Odpověď: "Smrtí."
Otázka: "A čí smrtí došlo k ukončení manželství?"
15. Otázka: "Můžete tu osobu popsat?"
Odpověď: "Byl střední výšky a měl plnovous."
Otázka: "A šlo o muže či ženu?"
16. Otázka: "Doktore, kolik pitev jste vykonal na mrtvých?"
Odpověď: "Všechny mnou vykonané pitvy byly vykonány na mrtvých."
17. Otázka: "Jste kvalifikován k podávání vzorku moči?"
Odpověď: "Odmalička."
18. Otázka: "Doktore, než jste započal pitvu, zkontroloval jste tep?"

Odpověď: "Ne"

Otázka: "zkontroloval jste krevní tlak?"
Odpověď: "Ne"
Otázka: "zkusil jste nalézt známku dechu?"
Odpověď: "Ne"
Otázka: "Takže, je možné, že při započetí pitvy byla pacientka stále naživu?"
Odpověď: "Ne"
Otázka: "Jak si můžete být tak jist?"
Odpověď: "Protože její mozek ležel ve sklenici na mém stole."
Otázka: "Nicméně, je i přesto možné, že byla stále naživu?"
Odpověď: "Je možné, že byla stále na živu a vydělávala si jako právnička."

Pravdy o Chucku Norrisovi

10. dubna 2008 v 21:36 | Marfy |  Srandičky
Tak tyhle věci píšou na stránkách VŠE. Že byste to nečekali...?
Pokud ti Chuck Norris ukáže prostředníček, ukazuje ti, kolik sekund života ti zbývá.

Ať žije Suomi

7. dubna 2008 v 15:34 | Marfy |  Finsko
Velmi poučné :)

Swedish idol

7. dubna 2008 v 15:31 | Marfy |  Mix
Uznejte, že je originální :)

PRAHA moje fotky

6. dubna 2008 v 18:43 | Marfy |  Různé obrázky
Tady jsem přidala nějaké obrázky, které jsem nafotila ve svým rodným městě, v Praze. Tak je prosim nekopírujte beze zdroje. Omlouvám se za kvalitu, je to všechno focený mobilem, navíc je zhoršená kvalita, aby se to sem vešlo...
Chrám svatého Víta
Pražský hrad
Někde u Hradčan I.
Někde u Hardačan II.
Břevnovský klášter I.
Břevnovský klášter II.
Stavovské divadlo
Strom na Kampě
Pohled z Kampy
Stromy na Kampě
Čertovka